Akçakale Öğretmenler evi konferans salonunda gerçekleştirilen anma programına, Akçakale Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız, Öğretmenler ve Öğrenciler katılım gösterdi.
 
Program, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, tüm Şehitler ve İstiklal Marşının eşsiz şairi Mehmet Akif Ersoy’ a saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunması ile başladı.
 
Anma Programı, Günün anlam ve önemine belirten konuşmaların yapılmasının ardından, şiirler ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler anlatılarak devam etti.
       
12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı kapsamında ilköğretim okulları arasında düzenlenen “İstiklal Marşı Okuma yarışmasın da 1. 2. ve 3’üncü olan öğrencilere ödülleri Kaymakam Selçuk Yosunkaya tarafından verildi.
Anma programında bir konuşma yapan Akçakale Kaymakamı Selçuk Yosunkaya; “Her mısrasın da Türk Milletinin bağımsızlık inancını yansıtan İstiklal Marşımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda 'MİLLİ MARŞ' olarak kabul edilerek, ayakta alkışlanmıştır. Burdur Milletvekili de olarak görev yapan vatan şairi Mehmet Akif Ersoy kendi kaleminde hayat bulan İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, yurttaşlarımızı ortak düşünce ve değerlerde buluşturan eşsiz bir yapıttır.
İstiklal Marşı, Türk milletinin yurt ve bayrak sevgisinden, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olmuştur. İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 96. yıldönümünde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanları ile değerli şair Mehmet Akif Ersoy'u saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Dedi.